گام به گام یک کمپین محتوایی – TheMarketingLab

گام به گام یک کمپین محتوایی

حتوا حرف اول را می‌زند. فرقی نمی‌کند، چه در زندگی عادی و چه در زندگی دیجیتال، تا زمانی که شما چیزی برای ارائه داشته باشید زنده هستید. اگر یک کسب و کار آنلاین هستید محتوا اولین و مهم‌ترین تعامل شما با مخاطبان و مشتریان‌تان است. در حال حاضر کسب و کارهای بزرگ تنها به منتشر کردن محتوا در سایت بسنده نمی‌کنند. دنیای فعال دیجیتال مارکتینگ در حال حاضر با کمپین بازاریابی محتوا سروکار دارد.

کمپین بازاریابی محتوا یعنی بهره‌گیری از تمام کانال‌ها و پتانسیل‌ها برای جذب مخاطب حداکثری.

یک فروشگاه هستید که قصد دارید برای نوروز یا تابستان، بازار ویژه تدارک ببینید؟ شما به یک کمپین بازاریابی محتوا نیاز دارید. دوست دارید محصول جدید خود را به فروش برسانید؟ دنبال جذب مشتری‌های خاص هستید؟ تمام این موارد با یک کمپین بازاریابی محتوا امکان‌پذیر است. در ادامه مقاله در مورد این کمپین‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد و گام به گام با شما تا اجرای یک کمپین موفق جلو خواهیم رفت. در مورد کمپین شبکه‌های اجتماعی هم که زیرشاخه‌ای از همین زمینه است توضیحات تکمیلی را ارائه خواهیم کرد.

کمپین بازاریابی محتوا

قدم به قدم برنامه‌ریزی کمپین بازاریابی محتوا

اینکه کمپین خود را برای یک روز بخصوص و یک بازه‌ی زمانی خاص در نظر بگیرید بسیار ایده‌آل است. اما برای رسیدن به یک نتیجه‌ی خوب نیاز دارید تا دقیق برنامه‌ریزی کنید. یک کمپین تاثیرگذار  باید تمام موضوعات و علایق و شاخصه‌های محتوایی لازمه را داشته باشد. حالا چگونه برای این کار برنامه‌ریزی می‌کنید؟

۱- برنامه‌ی زمانی برای کمپین خود تعیین کنید.

کمپین‌های بازاریابی محتوا و مخصوصا کمپین شبکه‌های اجتماعی بیشتر در زمان رویدادهای ویژه، تعطیلات و بازه‌های زمانی خاص انجام می‌شود. چند مورد از زمان‌های خاص که کسب و کارها و برندهای مطرح در جهان کمپین‌های ویژه‌ای را در نظر می‌گیرند در ادامه آورده شده است.

  • تعطیلات رسمی و یا عیدها
  • روزهایی که نام‌گذاری خاصی در تقویم دارند. مثل روز مادر، روز پدر و روز ولنتاین و….
  • مناسبت‌های محلی مانند فستیوال‌ها و یا جشن‌ها و نمایشگاه‌ها
  • سالگرد یا جشنواره‌های مرتبط با خود شرکت و کسب و کار
رویدادهای بازاریابی محتوا

باید بدانید برای چه زمانی و با چه هدفی کمپین بازاریابی محتوا را اجرا می‌کنید. می‌توانید از تقویم گوگل یا همان Google Calendar هم استفاده کنید و برنامه‌های زمانی خود را متناسب با روزهای باقی‌مانده تا زمان برگزاری کمپین بچینید. باید یک لیست تمام عیار از مراسم‌ها و مناسبت‌ها داشته باشید و تا زمان باقی‌مانده به آن برای انجام کارهای مربوط به کمپین برنامه‌ریزی کنید.

از Google Trends هم می‌توانید استفاده کنید. چگونه؟ معمولا شناسایی مراسم‌ها و موارد مربوط به کسب و کار شما از طریق گوگل ترند راحت‌تر است. یا اینکه می‌توانید بازه‌های زمانی خاص و میزان جستجوی مخاطبان در اینترنت را هم استخراج کنید تا بتوانید از حداکثر پتانسیل‌ها بهره ببرید.

۲- ارتباط خود را با این مناسبت‌ها شناسایی و تعیین کنید.

حالا که لیستی از تمام رویدادها و مناسبت‌ها دارید. باید ببینید کدام یک از این مناسبت‌ها بیشتر به کار شما می‌آیند. (بهتر است بگوییم مشتریان هدف شما بیشتر با کدام یک از این رویدادها ارتباط برقرار می‌کنند؟) حالا باید یک زاویه دید مشترک پیدا کنید و پلی میان کمپین محتوایی و محصولات خود با این رویدادها بسازید. (به طور مثال عید نوروز برای یک فروشگاه آنلاین پوشاک و لباس بهترین زمان است چرا که همه دوست دارند لباس نو بخرند.) یعنی شما باید یک اشتراک بین محصولات و خدمات خود و رویداد انتخاب شده داشته باشید.

SerpStat یکی از وب‌سایت‌هایی است که بسیار به کار شما می‌آید. چرا که برای برنامه‌ریزی فصلی و زمانی محتوا بسیار کارآمد است. می‌توانید فیلترهای مختلفی را امتحان کنید و یا کلیدواژه‌های شامل مناسبت‌های خاص را استخراج کنید. به طور مثال می‌توانید آمار جستجو کلیدواژه‌های مرتبط به کمپین خودتان را در هفته‌های منتهی به کمپین بازاریابی محتوا استخراج کنید، تا علاوه بر شناسایی رفتار مشتریان، محتوای خود را نیز متناسب با آن حال و هوا تولید کنید تا بیشتر دیده و خوانده شود.

۳- آنالیز کنید.

حالا که موضوعات و زمان برگزاری کمپین را انتخاب کرده‌اید، نوبت ایده‌پردازی است. در حقیقت حالا باید کمپین خود را بسازید. به طور مثال در یک کمپین شبکه‌‌های اجتماعی برای عید نوروز شما باید رابطه‌ای که میان محصولات خود و عید نوروز ساخته‌اید را توسط محتوای تصویری و متنی به کاربران نمایش دهید. حالا چگونه باید این ارتباط را نشان دهید؟ اینجا دقیقا جایی است که باید ایده بدهید و ایده‌هایتان را مطرح کنید و در مورد آن بحث کنید.

آنالیز کمپین بازاریابی محتوا

این آنالیز صرفا مربوط به ایده‌ها نیست. اینکه در کمپین شبکه‌های اجتماعی از چه هشتگی استفاده کنید، از چه کلیدواژه‌هایی در تبلیغات کلیکی استفاده کنید و چگونه یک محتوای تاثیرگذار و ترغیب‌کننده تولید کنید، همه و همه باید به طور کامل بررسی و آنالیز شوند. در ضمن شما باید یک مزیت رقابتی هم داشته باشید. چون مطمئنا رقبای شما هم کمپین‌های مشابهی را اجرا می‌کنند. یک تخفیف ویژه یا کدهای تخفیف و مواردی از این دست هم باید بررسی کنید. شما باید یک USP داشته باشید. یعنی یک جایگاه فروش یونیک و منحصر به فرد. یک ویژگی و مزیت رقابتی که صرفا مختص شما باشد و شما را نسبت به بقیه رقبا متمایز کند.

۴- Call-to-Action های متناسب را شناسایی و استفاده کنید.

کال تو اکشن‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید روی وب‌سایت خود استفاده کنید. (همین الان بخرید – اضافه کردن به سبد خرید – فالو کردن – دانلود  و …) یکی از مزایای کمپین بازاریابی محتوا، این است که شما می‌توانید همزمان هم فروش داشته باشید و هم برندینگ.

Finetza ابزار خوبی برای این کار است. هم می‌توانید به صورت آنلاین از آن استفاده کنید و هم یک پلاگین مختص وردپرس دارد که کار شما را به مراتب راحت‌تر می‌کند. با این ابزار می‌توانید اثربخشی Call-to-Action های وبسایت خودتان را استخراج کنید. می‌توانید تغییراتی را اعمال کنید و مجددا تاثیر این تغییرات را بررسی کنید. با انجام این عملیات می‌توانید به راحتی کال تو اکشن‌های متناسب با کمپین خود را پیدا کنید.

۵- کمپین شبکه‌های اجتماعی خود را سازماندهی کنید و به جریان بیندازید.

کمپین شبکه های اجتماعی

برای کمپین‌های بازاریابی محتوا، شبکه‌های اجتماعی حکم یک کاتالیزور را دارند. چرا که شما مستقیما با مخاطب خود در ارتباط هستید. یک محتوای متناسب با حال و هوای رویداد موردنظر شما می‌تواند تاثیر بسزایی روی ذهنیت مخاطبان نسبت به محصولات و برند شما داشته باشد. چون شبکه‌های اجتماعی بیشتر یک محفل شخصی‌ هستند، ارتباط برقرار کردن با کاربران بسیار راحت‌تر است. در نتیجه باید بدانید چگونه محتوای خود را به دست مخاطبین هدف خود برسانید و چگونه با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

در نظر داشته باشید که کمپین شبکه‌های اجتماعی زمانی نتیجه می‌دهد که تعاملی دوطرفه میان شما و مشتریان و مخاطبان‌تان برقرار باشد. به سوالات آن‌ها پاسخ‌ دهید. تبریک‌ها و حرف‌های آن‌ها را بپذیرید و با آن‌ها رابطه‌ای محترمانه و صادقانه داشته باشید. اینجا پای برندسازی هم وسط می‌آید. برندهای بزرگ جهان، تعاملی دوطرفه‌ با کاربران خود دارند و از این طریق هم برندسازی می‌کنند و هم میزان فروش خود را بالاتر می‌برند.

جمع بندی

حالا باید به یک سوال پاسخ دهید. یک کمپین بازاریابی محتوا موفق چه کمپینی است؟

کمپینی که به صورت همه‌جانبه هم از نظر کیفی و هم نظر زمانی بتواند بهترین و متناسب‌ترین محتوا را در اختیار کاربران قرار دهد. این کمپین‌های محتوایی زمانی به نتیجه می‌رسند که قدم به قدم جلو بروید و هیچ چیزی را از قلم نیندازید. همین حالا شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *