بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) – TheMarketingLab

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

بازاریابی ایمیلی چیست؟

بازاریابی ایمیلی یکی از روش های موثر در بازار یابی اینترنتی محسوب می شود که نرخ بازگشت سرمایه بالایی را ایجاد می کند. بسیاری از افراد جامعه این اشتباه را مرتکب می شوند که بازاریابی ایمیلی را با ارسال هرزنامه و ایمیل های اسپم یکسان تصور می کنند، در حالیکه تکنیک های موجود در بازاریابی ایمیلی بر اساس استفاده از ایمیل به عنوان یک ابزار موثر ارتباطی به مخاطبینی است که خودشان با تمایلی که خودشان داشته اند، به عضویت سیستم ما درآمده اند و ما با استفاده از این ابزار می توانیم ارتباط مناسبی با آنها ایجاد کنیم. این ارتباط می تواند با استفاده از سیستم های خودکار مانند autoresponder ها و همچنین به صورت برنامه ریزی شده با ارسال ایمیل های شخصی سازی شده صورت پذیرد.
برای اجرای صحیح بازاریابی ایمیلی باید ابزارهای آن را در اختیار داشته باشیم.که شامل پلتفورم ارسال ایمیل، قالب خبرنامه و لیست مخاطبین می شود. برای پلتفورم ارسال ایمیل میتوان از میلر لایت استفاده کرد که در ایران نماینده رسمی هم دارد و برای ثبت نام رایگان اجازه ارسال ایمیل رایگان به 1000 مخاطب را می دهد.
در مورد قالب خبرنامه میتوان از قالبهای پیش فرض خود میلر لایت استفاده کرد یا اگر دانش استفاده از نرم افزارهای گرافیکی را دارید با فتوشاپ قالب اختصاصی خود را طراحی کنید و سپس در ادیتور میلرلایت آن را وارد کنید و درنهایت به لیست مخاطبین نیاز خواهید داشت.این لیست مخاطبین را میتوان از سایتهای اینترنتی خریداری کرد که معمولا کیفیت چندانی ندارند یا از مخاطبینی که در سایت شما ثبت نام کرده اند استفاده کرد و ایمیل را به لیست فرستاد.یکی از نکات مثبت استفاده از پلتفرم های ارسال ایمیل قابلیت گزارش دهی آنهاست که بعد از ارسال هر کمپین گزارش دقیقی از ایمیل ها برگرشت خورده، ایمیل های باز شده و افرادی که از لیست انصراف داده اند را نمایش می دهد.

کمپین تبلیغاتی چیست ؟

کمپین تبلیغاتی را ما در هنگام مبارزات انتخاباتی روسای جمهور زیاد میشنویم. در واقع کمپین های انتخاباتی روسای جمهور از کمپین های تبلیغاتی شرکت های بزرگ الهام گرفته است. تعداد کم شرکت هایی که در ایران از کمپین های تبلیغاتی بدرستی استفاده میکنند باعث شده است که شرکت ها و عرضه کنندگان کالا که بدرستی از این روش استفاده می کنند براحتی حریفان خود را شکست دهند. یک مثال در ایران برای کمپین های تبلیغاتی بزنیم.

یکی از برندهای معروف تولید کننده ماده شوینده، کمپین های تبلیغاتی گسترده ای را شروع کرد و فروش بالایی بدست آورد بعد از گذشت چندین ماه از این کمپین تبلیغاتی، مشتریان این برند از کیفیت بالای آن احساس رضایت میکردند و آنرا بهتر از برند دیگری که در بازار از گذشته معروف بود میدانستند. این امر صحت نداشت هردوی این برند ها توسط یک کارخانه تولید و بسته بندی میشد. کمپین های تبلیغاتی موثر به شرط عرضه کالای با کیفیت باعث میشود مخاطبان شما از خرید کالای شما حس رضایت بیشتری داشته باشند و شما را بهتر از رقبایتان بدانند. حتی اگر واقعا بهتر از رقبای خود نباشید.

بازاریابی

بازاریابی عبارت است از یافتن بازارهای جدید برای فروش کالا و خدمات خود. گاهی واژه بازاریابی را برای راهکارهای منجر به فروش بیشتر کالاها در بازارهای موجود نیز بکار میبرند. برای فروش کالا در بازارهای جدید ، باید بازارها را مطالعه کرد ، نیاز سنجی از مخاطبان جدید را انجام داد و شرایط فرهنگی اجتماعی کالا را برای فروش در این بازار جدید سنجید. یک مثال برای بازاریابی غلط از صد سطر توضیح منظور ما را بهتر میرساند. شرکتی ایرانی با صرف هزینه بسیار برای تبلیغات ، حمل و نقل اقدام به عرضه کولرهای آبی در کشور کویت نمود، این بازاریابی با شکست مواجه شد زیرا هوای کشور کویت در تابستان رطوبت بسیار زیادی دارد و کولر آبی در این شرایط، هوای خنکی تولید نمیکند. همانطور که در این مثال میبینید میزان هزینه برای تبلیغ و یا کیفیت کولر های آبی تاثیری در فروش این شرکت نمی تواند داشته باشد. کالای این شرکت برای مشتریان متناسب نیست و خرید آن برای مخاطبان هیچ منفعتی ندارد. برای بازریابی درست بدنبال بازارهایی باشید که بتوانید در آن کالای خود را در شرایط برد برد عرضه کنید. این جمله به این معنی است که مخاطبان شما در این بازار جدید جایگزینی بهتر برای کالا و خدمات شما در اختیار نداشته باشند.

ایمیل : ایمیل یک صندوق پستی است که در فضای اینترنت در اختیار کاربران قرار میگیرید. ایمیل ها توسط سایت هایی به مشتریان خود بطور رایگان و یا با دریافت هزینه ای قرار میگیرند. از مهمترین سایت های ارائه دهنده ایمیل در دنیا میتوان به گوگل ، یاهو و ماکروسافت (در سایت outlook365) اشاره کرد.

بازاریابی ایمیلی مقدماتی

با ورود اینترنت و امکان عرضه کالا در این شبکه، تولید کنندگان کالا و خدمات و تجارت های کوچک به دنبال روش های معرفی کالای خود با ارزان ترین قیمت و بیشترین مخاطب بوده اند. این امر موجب شد که کمپین های ایمیلی ایجاد شوند. برای تجارت های کوچک و تازه متولد شده بازاریابی ایمیلی به معنی ارزانترین روش برای توسعه تجارت ، افزایش مخاطب و خریدار و از همه بهتر افزایش فروش خواهد بود.

جایگاه بازاریابی ایمیلی در میان سایر شبکه های اجتماعی

آیا با وجود شبکه های مجازی مانند تویتر، تلگرام و غیره بازاریابی ایمیلی شانسی برای موفقیت دارد؟

در باره موفقیت و یا عدم موفقیت بازاریابی ایمیلی سخنان زیادی به میان آمده است. برای تمام اقشاری که ممکن است مخاطب شما باشند تبلیغات انجام دهید. برای مخاطبان نرم افزارهایی مانند تلگرام، برای مخاطبینی که همچنان به ایمیل وفادار هستند و به همین ترتیب از کلیه شیوه های تبلیغاتی بنا به شرایط و هزینه های هر کدام استفاده کنید.

چه کالاهایی را میتوان از طریق بازاریابی ایمیلی عرضه کرد

نوع کالاها در بازاریابی ایمیلی اهمیت چندانی ندارد. هر کالا و خدماتی، مخاطبانی دارد ، با ایجاد کمپین های تبلیغاتی برای مشتریانی که خواهان کالا و خدمات شما هستند و ارسال مجله های تبلیغاتی و یا معرفی یک محصول خاص به برخی مشتریان از طریق ایمیل میتوانید فروش خود را توسعه دهید. برای ایجاد یک کمپین ایمیلی موفق تنها باید تحلیل درستی از مخاطبان خود داشته باشید.

نکته : در بازاریابی ایمیلی ما تبلیغات خود را تنها درصورتی که مشتری درخواست دریافت این تبلیغات را به سایت ما بدهد ارسال می کنیم. این روش تبلیغاتی به هیچ عنوان تبلیغات ناخواسته برای مشتریان و مخاطبان سایت ارسال نخواهد کرد.

مدیریت بازاریابی ایمیلی

برای مدیریت بازاریابی ایمیلی ابزارهای رایگان و غیر رایگان زیادی موجود است، برخی از این ابزارها بصورت پلاگین برای سیستمهای مدیریت محتوای رایگان ارائه میشوند و برخی از این خدمات بصورت جداگانه در سایت هایی ارائه می شود. درحال حاضر گوگل آنالیتیکس به همراه گوگل تگ منیجر یکی از بهترین ابزارهای رایگان برای تحلیل بازاریابی ایمیلی می باشد.

چه مواردی در بازاریابی ایمیلی حائز اهمیت است؟

فروش محصول : مهمترین دلیل ما برای بازاریابی ایمیلی فروش کالا است. بنابراین بعد از ایجاد بازاریابی ایمیلی باید میزان بازخورد این شیوه تبلیغاتی در فروش خود را بررسی و مدریرت کنیم.

رخداد های سایت : در این قسمت ما تعداد کاربرانی که از کمپین های ایمیلی به سایت ما مراجعه کرده و رخدادهایی مانند بازدید از صفحات و یا تماشای فیلم های سایت را موجب شده اند را بررسی می کنیم.

کمپین های مناسبتی: میزان موفقیت در کمپین های مناسبتی مانند فروش ویژه عید را بررسی می کند.

اهمیت کمپین های تبلیغاتی در بازاریابی چیست؟

در بازاریابی و فروش همواره بیان میشود که مشتری اگر به کالا و خدمات ما اعتماد داشته باشد برای ترغیب او به خرید کالا زمان و هزینه کمتری لازم است. کمپین های ایمیلی بر این نکته تاکید دارند، به این ترتیب که کاربران سایت شما بازدید کرده و در سایت برای دریافت ایمیل های تبلیغاتی ثبت نام میکنند، این کاربران تمایل دارند از کالاها و خدمات شما مطلع شوند، این کاربران درصورتی که به کالاهای شما احساس نیاز کنند سراغ رقبای شما نخواهند رفت.

چگونه متن کمپین های ایمیلی خود را بنویسیم؟

هنگامی که میخواهید متن کمپین های تبلیغاتی را بنویسد به این سوال پاسخ دهید: کدام ایمیل ها را حذف و کدام ایمیل ها را نگه میدارید؟ این سوال شما را به صحیح ترین واژه ها برای بازاریابی ایمیلی هدایت خواهد کرد. تلاش کنید واژه هایتان عامه پسند باشد ولی عامیانه نباشد. بدین صورت که واژه های صعب و سخت استفاده نکنید و همچنین از واژههای کوچه بازاری هم بپرهیزید. کمپین های ایمیلی را کوتاه بنویسید و یادتان باشد در بسیاری از سرویس های ایمیل، تصاویر فیلتر شده و پیامی به کاربر اعلام میکند که در صورت تمایل به دیدن عکس های ارسالی روی دکمه ای کلیک کند. بنابراین از ارسال عکس همراه با ایمیل بپرهیزید. لینک به صفحه مد نظر را در آمارهای بازدید از سایت بررسی کنید. واژه هایی که در کمپین های ایمیلی خود استفاده می کنید را همانطور انتخاب کنید که با مشتریان خود در فروشگاه سخن میگویید. احتمالا نحوه سخن گفتن و واژه های شما عامل اصلی رضایتمندی مشتریان شماست. در بازاریابی و فروش باور بر این است که کلا نیست که می فروشد. فروشنده است که کالایی را می فروشد.

واژه های اصلی و تبلیغاتی خود را در ابتدا بصورت کوتاه بیاورید. لینک سایت خود را در پایین عنوان بصورت برجسته درج کنید و در خط پایین لینک در چند خط توضیحاتی ارائه دهید.

نرم افزار های ایجاد کمپین های ایمیلی امکان ویرایش کد با فرمت HTML را میدهند از این امکان برای زیبا کردن ایمیل خود استفاده کنید.

هر چند مدت یکبار باید ایمیل تبلیغاتی ارسال کرد؟

همانطور که شما دوست ندارید مدام در صندوق پست خود ایمیل های مزاحم ببینید. دیگر کاربرها نیز همینطور هستند. بنابراین سعی کنید، بین ایمیل های ارسالی برای کاربران خود فواصل مشخصی را رعایت کنید. یکی از موفقترین استراتژی ها در این زمینه ارسال ایمیل به کاربران قبلی سایت در زمان افزوده شدن کالای جدید و برگذاری جشنواره های تخفیفات است. یادتان باشد که در ماه حداقل یک ایمیل برای مخاطبان خود بفرستید زیرا در غیر اینصورت شما را فراموش می کنند.

بازخورد بازاریابی ایمیلی

بعد از ایجاد یک ایمیل تبلیغاتی باید بازخورد های آن را در سیستم هایی مانند گوگل آنالیتیکس بررسی کرد این بازخوردها ممکن است تا ماهها ادامه داشته باشد. ولی اغلب کارشناسان بازاریابی اعتقاد دارند موثرترین بازخوردها در همان دو روز اول قابل روئیت است. تحلیل بازخوردها و مدیریت تبلیغات ایمیلی از اهمیت زیادی برخوردار است، اگر دو یا چند روش بازاریابی دارید و ایمیل های تبلیغاتی بازخورد کمی برای سایت شما ایجاد کرده اند. بر واژگان تبلیغاتی خود بازنگری کنید. ایمیل خود و دوستانتان را در لیست ایمیل های تبلیغاتی قرار دهید و سعی کنید بعنوان یک مخاطب این ایمیل ها را نقد کنید. به این ترتیب اصلاح و ویرایش ایمیل ها و رسیدن به هدف برایتان بسیار ساده خواهد شد.

اسپم شدن تبلیغات ایمیلی

قوانین سرویس های ایمیلی که برای آنها ایمیل ارسال می کنید را بخوانید و مطمئن شوید که ایمیل های ارسالی شما هیچ کدام از قوانین این ایمیل سرورها را نقض نمی کند. برای کاربران خود؛ آموزش نحوه خارج کردن آدرس ایمیل سایت از پوشه اسپم را در سایت قرار دهید و از کاربران بخواهید که چند دقیقه وقت خود را صرف این کار کنند.

میزان افزایش مخاطب سایت با بازاریابی ایمیلی

مزیت بازاریابی ایمیلی به سایر شیوه های بازاریابی در این موضوع است که مخاطب علاقه مند را به سایت شما هدایت می کند به این ترتیب شانس فروش در سایت شما افزایش میابد. از مزیت ههای بازاریابی ایمیلی در این است که نسبت به سایر روش های دیگر بازاریابی تعداد مخاطبان بیشتری را به مشتری تبدیل می کند. شرکت های ارائه دهنده خدمات تبلیغات ایمیلی ادعا می کنند که 80% بازدید کنندگان سایت از طریق این کمپین ها به مشتری تبدیل خواهند گردید.

چرا بازاریابی ایمیلی همچنان موفق عمل می کند؟

چرا با وجود این حجم تبلیغات در شبکه های مجازی از اینستاگرام ، تلگرام و غیره، تبلیغات در ایمیل همچنان مخاطب قابل توجهی را به خود جلب می کند؟ دلیل این امر دو چیز است. 1- ایمیل های افراد مانند یک فضای شخصی است که شما در آن برای مخاطب خود تبلیغی را قرار میدهید و اعتماد بیشتری در این شیوه تبلیغاتی جلب میشود. 2- در کمپین های تبلیغاتی این مشتری است که از شما تقاضای دیدن لیست کالاها را کرده است ، بنابراین بر خلاف سایر شیوه های تبلیغاتی در سراسر وب این شیوه تبلیغاتی بسیار شبیه یک فروشگاه واقعی عمل می کند که مشتری برای خرید به آن مراجعه کرده است.

نکته : یادتان باشد که ایمیل مشتری مانند خانه اوست ، در خانه هر کس باید از قوانین او پیروی کرد. بنابراین در هنگام انتخاب شعار های تبلیغاتی ، تاریخ های ارسال ایمیل و غیره بشکلی عمل کنید که مشتری ایمیل شما را نخوانده حذف و یا اسپم نکند.

مراحل بازاریابی ایمیلی

فاز اول : دریافت اجازه از مشتری

در سایت خود کادری را برای عضویت در خبرنامه و یا مجله تبلیغاتی سایت قرار دهید که کاربران بتوانند با وارد کردن ایمیل خود این خبرنامه ها را دریافت کنند. برای کاربران این امکان را فراهم کنید که بتوانند فواصل دریافت ایمیل را برحسب روز ، ماه و یا آپدیت شدن سایت و غیره انتخاب کنند.

دکمه تائید ایمیل برای فرستادن تبلیغ باید گرافیک خوبی داشته باشد تا کاربر را ترغیب به انتخاب کند.

نکاتی که باید در فاز اول برای کاربر مشخص کنید عبارتند از:

  1. برای کاربر کاملا روشن کنید که با ارسال آدرس ایمیل خود چه نوع اطلاعاتی را کسب خواهد کرد.
  2. به کاربر اطمینان دهید که برایش اسپم ارسال نمی کنید.
  3. اگر میتوانید برای کاربرانی که برای دریافت اطلاعات ثبت نام می کنند، تخفیفی قائل شوید.
  4. برای کاربر مشخص کنید که آیا او قبل از سایر کاربران سایت از امکانات خاصی برخوردار خواهد شد یا خیر
  5. به کاربر اطمینان دهید که مطالب مرتبطی برایش ارسال می کنید و نه یک سری تبلیغات بدون هدف

اگر میخواهید کاربران در سایت شما برای دریافت ایمیل ثبت نام کنند از عبارات کسل کننده ای مانند : برای دریافت بروزرسانی کلیک کنید بپرهیزید ، توضیحات بیشتری بدهید، درست مانند یک فروشندده کالا سعی کنید با واژگان خود مشتری را به ثبت ایمیل ترغیب کنید. برای مشتری مزایای اینکار را کاملا مشخص بیان کنید.

در تصویر بالا ما ابتدا رایگان بودن مجلات و کاتالوگ های خود را تبلیغ کرده و سپس اعلام کرده ایم که در چه تاریخ هایی این کاتالوگ ها را به دست مشتریان خود میرسانیم. این امر موجب میشود که کاربران دقیقا بدانند در صورت وارد کردن ایمیل خود چه چیز دریافت خواهند کرد.

هدف بازاریابی ایمیلی جلب اعتماد بیشتر مخاطب است؟

بازاریابی ایمیلی براساس جلب اعتماد بیشتر مخاطب و تبدیل مشتری به خریدار از طریق این اعتماد موثر واقع میشود. برای جلب اعتماد مشتری مطابق انتظار مشتریان عمل کنید ، اگر مشتری هفته ای یک بار انتظار دریافت ایمیل از طرف سایت شما را دارد هر روز برای او ایمیل نفرستید. اینکار موجب می شود مشتری حس کند شما قابل اعتماد نیستید و این امر بر روی خرید او از شما تاثیر خواهد گذاشت. برعکس این موضوع هم صادق است. اگر مشتری هر روز انتظار یک ایمیل از طرف شما را داشته باشد ولی تنها هفته ای یکبار از سایت شما برای او ایمیلی ارسال شود، بازهم این تصور که شما قابل اعتماد نیستید را برای مشتری تداعی می کند.

نکته : اگر در سایت خود کادری برای ثبت نام کاربران برای دریافت ایمیل دارید. باید برای کاربرانی که ثبت نام می کنند در اسرع وقت یک ایمیل ارسال کنید. بهتر است توسط نرم افزار یک پیام تشکر برای کاربر ارسال شود تا فرصت کافی برای پاسخگویی به کاربران سایت خود را داشته باشیم.

فاز دوم:  آنالیز بازخورد بازاریابی ایمیلی

در سایت های مختلف اهداف متفاوتی برای بازاریابی ایمیلی در نظر گرفته میشود. مهمترین این اهداف فروش کالا است. بعد از فروش کالا اهدافی مانند دیدن جزئیات کلاها و یا مشاهده فیلم های تبلیغاتی قرار دارد. گاهی یک کمپین تبلیغاتی خود منجر به فروش کالا نمی شود. بلکه کاربر را ترغیب به تماشای یک فیلم تبلیغاتی موثر میکند، این امر احتمال تبدیل شدن این کاربر به یک مشتری را در بازدید های بعدی افزایش میدهد.

بعد از یک بازاریابی ایمیلی باید میزان اثر بخشی بازاریابی خود را تحلیل کنیم.

اگر با ابزار رایگان گوگل آنالیتیکس بازاریابی ایمیلی خود را رصد می کنید چند عامل هست که باید به آنها نظارت داشته باشید.

Open rate: این گزینه به شما نشان میدهد که ارتباط ایمیل و سایت شما چقدر مستحکم است. اگر این عدد کم است نشانه آن است که بسیاری از دریافت کنندگان ایمیل آن را حذف کرده اند و شما باید زمان بیشتری صرف ایمیل های تبلیغاتی خود بکنید تا کابران را ترغیب به مراجه به سایت کنید.

CRT: تعداد کلیک ، اگر کاربران شما بر روی لینک های تبلیغاتی شما در ایمیل های دریافتی کلیک نکنند این عدد کم خواهد بود.

unsubscription rate : نرخ لغو اشتراک شما اگر بالاست ، شما با مشکل بزرگی روبرو هستید و باید سعی کنید هر چه سریعتر تغییراتی در بازاریابی ایمیلی خود انجام دهید.

نتیجه گیری

برای راه اندازی یک کمپین موفق بازاریابی ایمیلی باید استراتژی مناسب داشته باشید و از پتانسیل های مختلف بازاریابی ایمیلی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که بازاریابی ایمیلی ارتباطی به ارسال ایمیل های اسپم و هرزنامه ندارد و هدف از آن ایجاد ارتباط موثر با مخاطب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *